W trosce o Państwa zdrowie przedstawiamy cenne wskazówki oraz podstawowe czynności i zabiegi, które pomogą Państwu utrzymać piękny i zdrowy uśmiech przez długie lata. Pomóż sam sobie i zacznij dbać o swój uśmiech !!!

Zachęcamy do przejrzenia wszystkich kategorii wiekowych, w każdej znajdziesz cenne informacje.
WSKAZÓWKI DLA CAŁEJ RODZINY

1. Szczoteczka do zębów - niby nic skomplikowanego, a czy na pewno umiesz się nią posługiwać ?
Szczoteczkę do zębów należy wymienić kiedy jej włosie ulegnie rozchyleniu – średnio po 2-3 miesiącach (przy minimalnym użytkowaniu 2x dziennie) Szczoteczkę trzymamy w przewiewnym miejscu, nie należy jej przechowywać w futerale - przed każdym użyciem włosie szczoteczki powinno być suche. Przed każdym myciem zębów należy zmoczyć włosie szczoteczki w celu jego zmiękczenia - twarde może powodować nadmierne ścieranie tkanek zęba. Obecnie zaleca się użytkowanie szczoteczek z miękkim włosiem oraz posiadanie dwóch szczoteczek do zębów - pierwsza z nich schnie kiedy używamy drugiej i na odwrót. Trzymanie szczoteczki w suchym miejscu zmniejsza wzrost bakterii oraz przedłuża jej żywotność.


2. Zastanawiasz się jaką paste do zębów wybrać ? Na jaką firmę się zdecydować ?!
Pamiętaj każdy produkt ma swoje zalety oraz wady, najważniejsze jest to, abyś systematycznie dbał o higienę swojej jamy ustnej !! Nie ważne, czy przy użyciu szczoteczki elektrycznej, czy zwykłej oraz nie istotne jakimi pastami do zębów !

LICZY SIĘ SYSTEMATYCZNOŚĆ W DBAŁOŚCI O HIGIENĘ JAMY USTNEJ
3. Sposób na "maniaka" słodyczy
Jeżeli już musisz, jedz słodycze, ale jednorazowo !! Szczególnie groźne jest częste spożywanie słodyczy ze względu na bardzo długi kontakt cukrów z powierzchnią zębów. Tworzenie kwasów (z cukrów przez bakterie) w płytce nazębnej trwa przez 30-45 min po każdym słodkim posiłku (Dreizen). U osób spożywających słodycze co 0,5h lub co 1h tworzenie się kwasów i odwapnianie (osłabienie, rozpuszczanie) szkliwa przebiega bez przerwy.
Szkodliwe działanie można ograniczyć, jeśli:
-ograniczy się przekąski między posiłkami, a jeżeli jest to trudne to najlepiej ograniczyć spożywanie cukrów do specjalnych okazji
-wyznacz jeden dzień w tygodniu, gdzie jesz słodycze, po czym bezpośrednio szczotkujesz zęby. Jeżeli nie raz w tygodniu, to chociaż wyznacz sobie taki czas raz dziennie !

ZAPAMIĘTAJ: Lepiej raz najeść się dużą ilością słodyczy, niż jeść ich mało, ale za to co jakiś czas !!! Zęby wtedy są stale narażone na negatywny wpływ cukrów, w przedstawionym przypadku odbywa sie to tylko raz !4. Jeśli nie masz możliwości umycia zębów, chociaż przepłucz jamę ustną wodą.
Po każdej choćby najdrobniejszej przekąsce (chipsach, batoniku) , jeśli nie masz pod ręką szczoteczki do zębów, chociaż przepłucz jamę ustną wodą. Ma to na celu usunięcie resztek pokarmu z jamy ustnej oraz z powierzchni zębów.Czynność ta, jakże banalna i tania zabiera bakterią substratu do produkcji kwasów rozpuszczających tkanki zęba. Oprócz tego buforuje już powstałe kwasy - neutralizuje je. Płukanie jamy ustnej nie zastąpi szczotkowania zębów, ale jest to czynność dodatkowa, która na pewno nie zaszkodzi, a może tylko pomóc.5. Koniecznie używajcie nici dentystycznych
Najczęściej proces próchnicowy rozwija się na powierzchniach stycznych zębów – stąd nieodzownym staje się nitkowanie zębów !!!

SZCZOTECZKĄ MOŻESZ OCZYŚCIĆ TYLKO 3 Z 5 POWIERZCHNI ZĘBA!!!

Stąd nieważne jak często będziesz szorować swoje zęby szczoteczką do zębów, bez użycia nitki dentystycznej nie uchronisz się przed bólem zęba !
Używanie nici dentystycznych jest nieodzowne w przypadku ciasno upakowanych zębów - ściśle ze sobą kontaktujących. W przypadku większych przerw między zębami zaleca się stosowanie szczoteczek miedzyzębowych.