W trosce o Państwa zdrowie przedstawiamy cenne wskazówki oraz podstawowe czynności i zabiegi, które pomogą Państwu utrzymać piękny i zdrowy uśmiech przez długie lata. Pomóż sam sobie i zacznij dbać o swój uśmiech !!!

Zachęcamy do przejrzenia wszystkich kategorii wiekowych, w każdej znajdziesz cenne informacje.
OSOBY STARSZE

1. "Paradontoza" da się z nią walczyć !!

„Paradontoza" = PRZEWLEKŁE ZAPALENIE PRZYZĘBIA
Niektóre objawy "Paradontozy": ból i krwawienie z dziąseł , obnażenie szyjek dziąsłowych (dziąsło ulega skróceniu), rozchwianie zębów, zanik kości szczęk, wypadanie zębów !!!
Bakterie dostają się między zęby a dziąsło w tzw. kieszonki dziąsłowe, których oczyszczenie nie jest możliwe zwykłymi zabiegami przeprowadzanymi w domu, tylko profesionalnie w gabinecie stomatologicznym. To właśnie zaleganie tych bakterii powoduje wszystkie objawy „paradontozy”, czyli przewlekłego zapalenia przyzębia. U osób starszych niezbędnym zabiegiem higienicznym staje się kiretaż ! Kiretaż ma na celu dostanie się narzędziem w głąb kieszonki dziąsłowej i jej oczyszczenie. Dzięki częstym zabiegom jesteśmy w stanie zatrzymać postęp tej choroby oraz przedłużyć żywot państwa naturalnego uzębienia.

Zapytajcie swoich lekarzy dentystów o zabiegi profesionalnego oczyszczania zębów, a dokładniej
KIRETAŻ ZAMKNIĘTY oraz OTWARTY2. Jeżeli użytkujesz protezę ruchomą, zapamiętaj:
- odkładaj ją w suche miejsce na noc
- czyść po każdym posiłku
- wymień najpóźniej po 5 latach
- raz na tydzień dezynfekuj

Na noc odkładaj protezę w suche miejsce! – nie trzymamy w wodzie, wilgotne środowisko zwiększa rozplem bakterii.
Raz na tydzień pozostawiamy protezę w kąpieli antyseptycznej np. wkładamy do szklanki wody wymieszanej z 2 łyżeczkami wody utlenionej na całą noc. Dzięki temu eliminujemy z powierzchni protezy część bakterii.
Protezę ruchomą, osiadającą należy wymienić po maksymalnie 5 latach - proteza z czasem "osiada" dzieje się to na skutek zaniku podłoża protetycznego (kości) z wiekiem i pod wpływem ucisku. Stąd należy wykonać nową protezę, która odtworzy porządane warunki w jamie ustnej.

Protezę traktujemy tak jak własne zęby – szczotkujemy po każdym posiłku miękką, bądź średnio-twardą szczoteczką z użyciem mydła bądź pasty do zębów.