W trosce o Państwa zdrowie przedstawiamy cenne wskazówki oraz podstawowe czynności i zabiegi, które pomogą Państwu utrzymać piękny i zdrowy uśmiech przez długie lata. Pomóż sam sobie i zacznij dbać o swój uśmiech !!!

Zachęcamy do przejrzenia wszystkich kategorii wiekowych, w każdej znajdziesz cenne informacje.
MŁODZIEŻ I DOROŚLI

1. Systematycznie chodź na wizyty kontrolne do swojego stomatologa - przynajmniej raz na pół roku.
Raz na 6 miesięcy, czy to aż tak dużo ? Jasne, że nie ! Gdybyśmy chodzili na kontrolne wizyty stomatologiczne regularnie stomatolog nie kojarzyłby się Nam ze złem koniecznym, tylko z przyjemną wizytą, niczym u fryzjera. Ludzie odwiedzają stomatologa dopiero wtedy jak "boli", lub ze strachu przed dentystą faszeruja się różnymi środkami przeciwbólowymi i ku ich uciesze po paru dniach w końcu ból ustępuje. Niestety, radość jest krótkotrwała, bo często ząb jest już w takim stanie, że należy go poddać kosztownemu leczeniu kanałowemu lub ...USUNĄĆ, a tak na prawdę wystarczyło w odpowiednim czasie zgłosić się na wizytę do stomatologa i w najgorszym wypadku założyć wypełnienie.

Pamiętaj: próchnica rozwija się nieustannie w naszym uzębieniu, a ząb boli dopiero wtedy jak proces jest już dość zaawansowany i nie da się go cofnąć zabiegami profilaktycznymi - trzeba wtedy założyć wypełnienie (plombe)2. Koniecznie używaj nici dentystycznych !!
Najczęściej proces próchnicowy rozwija się na powierzchniach stycznych zębów – stąd nieodzownym staje się nitkowanie zębów !!!

SZCZOTECZKĄ MOŻESZ OCZYŚCIĆ TYLKO 3 Z 5 POWIERZCHNI ZĘBA!!!

Stąd nieważne jak często będziesz szorować swoje zęby szczoteczką do zębów, bez użycia nitki dentystycznej nie uchronisz się przed bólem zęba ! Używanie nici dentystycznych jest nieodzowne w przypadku ciasno upakowanych zębów - ściśle ze sobą kontaktujących. W przypadku większych przerw między zębami zaleca się stosowanie szczoteczek miedzyzębowych.3. Myj zęby jeśli chcesz się podobać ! Ale rób to z głową, pamiętaj : co za dużo to niezdrowo...
Częste i nieprawidłowe szczotkowanie zębów powoduje powstanie tzw. ubytków klinowych zlokalizowanych przy podstawie zęba. Ubytki te może również spowodować zbyt twarda szczoteczka do zębów, stąd zalecana jest zmiana na szczoteczkę z miękkim włosiem. Jeśli zaobserwujesz takie ubytki u siebie, zgłoś się do swego stomatologa celem ich wyleczenia (traktuje się je na równi z ubytkami próchnicowymi) oraz zasięgnięcia porady co do zmiany programu profilaktyki higieny jamy ustnej.
Ubytki klinowe - ich najczęstsza przyczyna: zbyt intensywne szczotkowanie zębów4. Ząb mądrości - kiedy usuwać !?
Ząb mądrości (ząb ósmy) w warunkach prawidłowych wyrzyna się między 18, a 24 rokiem życia, z tolerancją 3-5 lat. Podstawową przyczyną zatrzymania ósemek jest brak dla nich miejsca bądź ich nieprawidłowe ułożenie. Wskazaniami do ekstrakcji zęba ósmego są powtarzające się stany zapalne okolicy zeba - 3 zajścia w ciągu roku. Jeżeli ząb nie daje Ci żadnych dolegliwości bólowych można go pozostawić w jamie ustnej, przy czym należy stale kontrolować, czy przy zębie nie rozwineła się torbiel, która powiększając swoje rozmiary jest wskazaniem do ekstrakcji (usunięcia) zęba wraz z torbielą. Często zdjęcie RTG - pantomograficzne decyduje o przyszłym losie zęba mądrości, dlatego zgłoś się do stomatologa celem jego wykonania oraz poproś o ocenę.5. "Strach przed dentystą" - a co to takiego ?!
Nie bój się, strach ma wielkie oczy ! Stomatolodzy są po to aby Ci pomóc. W dzisiejszych czasach posiadamy ogólny dostęp do środków znieczulających, zarówno tych słabszych jak i mocniejszych, dlatego też ból na wizycie może się sprowadzać wyłącznie do ukłucia igłą i podania środka znieczulającego... Przy czym aby również jak najbardziej zmniejszyć ból z tym związany poproś swojego stomatologa o nałożenie na błonę śluzową w miejscu przyszłego wkłucia żelu ze środkiem znieczulającym - powinnien pomóc.
Pamiętaj !!! Zgłaszaj się na wizyty systematycznie, a znieczulenie nie będzie nawet potrzebne.