W trosce o Państwa zdrowie przedstawiamy cenne wskazówki oraz podstawowe czynności i zabiegi, które pomogą Państwu utrzymać piękny i zdrowy uśmiech przez długie lata. Pomóż sam sobie i zacznij dbać o swój uśmiech !!!

Zachęcamy do przejrzenia wszystkich kategorii wiekowych, w każdej znajdziesz cenne informacje.
DZIECI od 3. roku życia

1. Szczotkuj zęby po każdym posiłku
Każdy posiłek dostarcza bakterią świeżej pożywki (substratów). Jeśli jest to trudne do zrealizowania, to koniecznie po każdym posiłku przepłucz jamę ustną wodą. Należy dokładnie szczotkować zęby minimalnie 2 razy dziennie, co najmniej przez 2 minty, obowiązkowo przed snem. Początkowo uczymy dziecko myć zęby metodą KÓŁECZEK (Fonesa) - wykonujemy ruchy obrotowe szczoteczką po powierzchniach złączonych zębów od zewnątrz, oraz przy otwartej buzi myjąc ząbki od wewnętrznej strony. Zalecaną metodą szczotkowania u starszych dzieci (od ok.8.r.ż) i dorosłych jest metoda WYMIATANIA, polegająca na ułożeniu włosia szczoteczki pod kątem 45stopni do bocznej powierzchnii zęba i wykonywaniu ruchów wymiatających do powierzchnii zgryzowych zębów, w sposób przedstawiony poniżej:


2. Jeśli nie masz możliwości szczotkowania
zębów,chociaż przepłucz jamę ustną wodą Po każdej, choćby najdrobniejszej przekąsce (chipsach, batoniku), jeśli nie masz pod ręką szczoteczki do zębów, staraj się chociaż przepłukać jamę ustną wodą. Ma to na celu usunięcie resztek pokarmu z jamy ustnej oraz z powierzchni zębów. Czynność ta, jakże banalna i tania zabiera bakterią substratu do produkcji kwasów rozpuszczających tkanki zęba. Oprócz tego buforuje już powstałe kwasy - neutralizuje je. Na pewno płukanie jamy ustnej nie zastąpi szczotkowania zębów, ale jest to czynność dodatkowa, która na pewno nie zaszkodzi, a może tylko pomóc.3. Jadłeś kwaśne produkty spożywcze, chwilowo wstrzymaj się od szczotkowania zębów
Nie należy szczotkować zębów bezpośrednio po spożyciu bardzo kwaśnych produktów takich jak : soki owocowe, czy napoje gazowane. Szczotkowanie zębów zaraz po ich konsumpcji może prowadzić do powstania ubytków w szkliwie. Zaleca się po ich spożyciu przepłukanie jamy ustnej wodą, bądź użycie gumy do żucia i przystąpienie do szczotkowania zębów po upływie ok. 10 min.4. Idź do stomatologa zalakować bruzdy swoich zębów - ok 6 roku życia !!
Wraz z pojawieniem się pierwszych zębów trzonowych udaj się ze swoim dzieckiem do lekarza dentysty na zabieg lakowania bruzd zębów - to jest ok. 6 roku życia. Laki mogą wypadać , stąd zaleca się kontrolowanie przez rodziców stanu uzębienia dziecka. Lakowanie bruzd zębów trzonowych polega na pokryciu szpar (bruzd) w zębie specjalnym materiałem chroniącym przed dostaniem się drobnoustrojów oraz wynikającym z tego rozwojem próchnicy. Jest to zabieg z założenia minimalnie ingerujący w strukturę tkanek zęba - jest atraumatyczny. Zabieg ten należy bezwzględnie wykonać zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów trzonowych u dziecka. Zęby zaraz po wyrżnięciu się są słabo zmineralizowane i bardzo podatne na próchnice !5. "Mamo...złamałem ząb!" Co wtedy ?
W PRZYPADKU ZŁAMANIA ZĘBA: Znajdź odłamany fragment zęba - często nadaje się on do bezpośredniego doklejenia, a lekarzowi może być trudno uzyskać zadowalający efekt estetyczny odbudowując utracony fragment zęba własnymi materiałami. Udaj się jak najszybciej do stomatologa ! Niekiedy ząb może wymagać leczenia kanałowego. W PRZYPADKU ZWICHNIĘCIA ZĘBA ( u dzieci zęby wykazują bardziej tendencję do WYPADANIA z buzi w całości pod wpływem uderzenia, aniżeli do złamania - spowodowane jest to strukturą kośćca dziecka): W tej sytuacji: umieść ząb we własnej ślinie - wykorzystaj w tym celu jakiś pojemnik, kubek, bądź jeśli owe przedmioty nie są w zasięgu Twoich rąk, umieść odłamany fragment w buzi - TYLKO GO NIE POŁKNIJ !! Udaj się jak najszybciej z zębem do lekarza dentysty - czas ma tutaj kluczowe znaczenie. Najlepiej zgłoś się w pierwszej godzinie po wypadku. Jedynie ZĘBY STAŁE nadają się do ponownego umieszczenia w jamie ustnej (replantacji), ZĘBY MLECZNE które na skutek urazu w całości wypadły z jamy ustnej należy zostawić - nie da się ich z pomyślnym skutkiem replantować.6. Jeżeli już musisz, to jedz słodycze, ale jednorazowo !
Jeżeli już musisz, jedz słodycze, ale jednorazowo !! Szczególnie groźne jest częste spożywanie słodyczy ze względu na bardzo długi kontakt cukrów z powierzchnią zębów. Tworzenie kwasów (z cukrów przez bakterie) w płytce nazębnej trwa przez 30-45 min po każdym słodkim posiłku (Dreizen). U osób spożywających słodycze co 0,5h lub co 1h tworzenie się kwasów i odwapnianie (osłabienie, rozpuszczanie) szkliwa przebiega bez przerwy. Szkodliwe działanie można ograniczyć, jeśli: ograniczy się przekąski między posiłkami, a jeżeli jest to trudne to najlepiej ograniczyć spożywanie cukrów do specjalnych okazji: Wyznacz jeden dzień w tygodniu, gdzie konsumujesz słodycze, po czym bezpośrednio szczotkujesz zęby. Jeżeli nie raz w tygodniu to chociaż wyznacz sobie taki czas raz dziennie ! ZAPAMIĘTAJ: Lepiej raz najeść się dużą ilością słodyczy, niż jeść ich mało, ale za to co jakiś czas !!! Zęby wtedy są stale narażone na negatywny wpływ słodyczy, w przedstawionym przypadku odbywa sie to tylko raz !7. Guma do żucia, jak najbardziej TAK, tylko nie za długo !
Gumy do żucia stanowią dobre uzupełnienie profilaktyki higieny jamy ustnej. Dzieki żuciu gumy uzyskujemy oprócz świeżego oddechu: 1. Zwiększone wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie oraz 2. Oczyszczenie zębów z części resztek pokarmowych Zalecamy żucie gumy do żucia po każdym posiłku, nie dużej niż 5 minut ! GUMY DO ŻUCIA TAK, ALE NIE DUŻEJ JAK 5 MINUT Dłuższe żucie gumy do żucia wywiera negatywny wpływ na staw skroniowo-żuchwowy, co w przyszłości może powodować trudności z gryzieniem oraz bóle przy otwieraniu i zamykaniu jamy ustnej. - pierwszym objawem zwyrodnień są słyszalne trzaski i trzeszczenia w obrębie stawu (okolice ucha)