W trosce o Państwa zdrowie przedstawiamy cenne wskazówki oraz podstawowe czynności i zabiegi, które pomogą Państwu utrzymać piękny i zdrowy uśmiech przez długie lata. Pomóż sam sobie i zacznij dbać o swój uśmiech !!!

Zachęcamy do przejrzenia wszystkich kategorii wiekowych, w każdej znajdziesz cenne informacje.
NIEMOWLĘTA i okres do 3. roku życia
Tak kochany rodzicu, to do Twoich obowiązków należy pielęgnacja mojej jamy ustnej, oto kilka wskazówek za których przestrzeganie kiedyś Ci serdecznie podziękuję:


1. Staraj się karmić mnie drogą naturalną (piersią) do 1. r.ż.
Karmimy drogą naturalną (piersią) dziecko do 1 roku życia. Żaden produkt spożywczy nie zastąpi mleka matki. Jeżeli jednak z przyczyn fizjologicznych jesteśmy zmuszeni karmić nasze dziecko butelką musimy pamiętać o paru kluczowych zasadach:

1. Trzymamy dziecko pod kątem ok. 45-60stopni – nigdy na płasko (w poziomie).
2. Pokarm nie może zbyt łatwo wypływać z butelki – dziecko musi intensywnie ssać smoczek, który powinien być zaopatrzony w maksymalnie 3 otworki.
Czynności te zapobiegają tworzeniu się wad zgryzu.2. Dawaj mi słodycze, ale z głową !
a. Ograniczaj słodzenie pokarmów, w tym w butelce
b. Ogranicz spożywanie cukrów do specjalnych okazji
c. Nie przyzwyczajaj mnie do słodyczy,

Tworzenie kwasów w płytce nazębnej trwa przez 30-45 min po każdym słodkim posiłku (Dreizen). U dziecka spożywającego słodycze co 0,5h lub co 1h tworzenie się kwasów i odwapnianie (demineralizacja) szkliwa przebiega bez przerwy. Szczególnie groźne dla dziecka jest spożywanie słodyczy kleistych typu krówka i toffi oraz lizaków ze względu na bardzo długi kontakt cukrów z powierzchnią zębów.

Szkodliwe działanie węglowodanów (cukrów) można ograniczyć, jeśli:
- będą podawane jedynie w niewielkich ilościach w głównych posiłkach
- ograniczy się przekąski między posiłkami
- wyeliminuje w miarę możliwości z codziennego jadłospisu produkty próchnicotwórcze (cukry.)
- ograniczy spożywanie cukrów do specjalnych okazji
- wyznaczy jeden dzień w tygodniu, gdzie dzieci konsumują słodycze, po czym bezpośrednio szczotkują zęby – taki system działa już z powodzeniem w Szwecji.

Pamiętaj: Dziecko nieprzyzwyczajone do słodyczy, nie ma potrzeby ich spożywania !
3. Smoczki TAK, substancje słodzące STANOWCZO NIE !
Niedopuszczalne jest podawanie niemowlętom smoczków z cukrem, czy miodem (np. w celu uspokojenia) ponieważ czynnik próchnicotwórczy przez długi okres działa na słabo zmineralizowane tkanki zęba, prowadząc do katastrofalnych skutków – próchnica wczesna o bardzo gwałtownym przebiegu.
Dziecko ma o wiele słabsze zęby od osoby dorosłej - są ubogie w związki mineralne (m.in. wapń), w które są wzbogacane wraz z wiekiem. Stąd też wynika duża podatność zębów dzieci na próchnice i potrzeba wzmożonych działań profilaktycznych w tym okresie.
4. Po każdym posiłku moja jama ustna powinna być starannie oczyszczone z resztek pokarmowych, poprzez:
a. podanie obojętnego napoju – wody
b. mechanicznie – zwilżona wodą gaza nawinięta na palec

Po każdym posiłku wskazane jest podanie dziecku obojętnego napoju w butelce np. przegotowaną wodę. Zabieg te ma na celu usunięcie resztek pokarmowych z jamy ustnej dziecka – utrzymanie prawidłowej higieny. Szczególnie po posiłku kleistym i papkowatym zęby i dziąsła powinny być starannie oczyszczone z resztek pokarmowych.

Nawiniętą na wskazujący palec czystą gazą/wacikiem/kawałkiem waty, bądź choćby jednorazową chusteczką higieniczną zwilżoną w przegotowanej wodzie lub rumianku oczyszcza się delikatnie jamę ustną dziecka. Zabieg taki należy wykonywać koniecznie przed snem nocnym.5. Proszę Cię, udaj się ze mną do lekarza dentysty na wizytę adaptacyjną – nie chce się go później bać !
Najlepszą porą na pierwszą wizytę adaptacyjną małego dziecka w gabinecie stomatologicznym jest 1 rok życia. Jest to wizyta na której dziecko poznaje nowe otoczenie, nie dzieje się mu żadna krzywda, nabiera zaufania do lekarza. Nie należy poprzestać na jednej wizycie adaptacyjnej - następne powinny odbywać się co pół roku, mając już charakter również kontrolny.

Często strach dziecka przed dentystą wynika z fobii rodzica, który obiecuje nagrodę za "przetrwanie" wizyty u dentysty - dziecko automatycznie stwierdza, że u lekarza czeka go coś złego-rodzicu, nie strasz niepotrzebnie swojej pociechy !!!
Jeżeli na pierwszej wizycie dziecko dozna krzywdy przez długie lata będzie unikać stomatologa jak ognia - a niestety będzie to związane ze stawieniem się na wizytę dopiero wtedy gdy "boli".6. Już od 1 roku życia zacznij mi myć ząbki szczoteczką do zębów
Około 1 roku życia należy dać dziecku do ręki małą miękką szczoteczkę do zębów. Początkowo manipulowanie szczotką ma charakter zabawy; dziecko próbuje naśladować rodzica. Dziecko ma się dobrze bawić, a obowiązek oczyszczania spoczywa na Tobie - rodzicu. Gdy dziecko opanuje w pewnym stopniu manipulowanie szczoteczką należy je uczyć płukania jamy ustnej – dopiero gdy dziecko opanuje tą czynność, można wprowadzić pastę do zębów z Fluorem, początkowo w ilości ziarna grochu na szczoteczce. Ilość pasty zwiększa się wraz z wiekiem dziecka, poczynając od 6 roku życia. Stopniowo dziecko udoskonala technikę szczotkowania zębów, jednak przez cały okres rodzice powinni czynnie uczestniczyć w zabiegach pielęgnacji jamy ustnej dziecka.

Rodzicu, niekiedy Twoja pomoc będzie nieodzowna nawet do wieku szkolnego !
Rodzic myje dziecku zęby do 6.r.ż. i pomaga w okresie szkolnym !